Ücretsiz barkod programı indir 

Ücretsiz barkod programı indir

 

 

 

Barkod Okuyucular İle İlgili Teknik Bilgiler

 

      Market Stok Programını kullanırken barkod okuyucuyla çalışmanız, hem kullanıcı hatalarınızı azaltacak hem de hızlı veri girişi ve çıkışı yapmanızı sağlayacaktır. Barkod okuyucu işletmenize önemli ölçüde avantaj sağlar.

 

Barkod programı ile kullanılan  barkod okuyucuların genel özellikleri.

      Barkod, kalın ve ince çizgiler ve bu çizgiler arasındaki değişik ebattaki boşluklardan oluşan, barkod okuyucular tarafından okunabilen kodlama şeklidir.

      Standart barkod kodları UPC/EAN/JAN, UPC/EAN with supplementary, JAN 8 & JAN 13, ISBN/ISSN, Code 39, Code 39 with full ASCII, trioptic Code 39,  Codabar (NM7), Code 128, Code 128 with full ASCII, Code 93,  Interleaved 2 of 5 (ITF), Addendum 2 of 5, IATA Code, MSI/Plessy, China Postal Code, Code 32  şeklindedir.

 

Barkod okuyucu çeşitleri

 

1-CCD Barkod Okuyucular
Barkoda temas etmeden barkodu okurlar. Okuma mesafeleri 2-5 cm arasında değişir. CCD barkod okuyucuların barkodu okuyabilmeleri için, tarayıcının kafa boyutu barkod genişliği kadar olmalıdır. Yakın temas için ideal bir okucudur. Lazer barkod okuyuculardan daha ucuzdur.


2- Lazer Barkod Okuyucular
Genelde tabanca şeklindedir. Barkod okuyucu barkodun üzerine lazer ışığı göndererek tarama yapar. Uzun okuma mesafesine sahiptirler. Uzun okuma meafesi ve kısa tarama süresine sahip olduğundan dolayı barkod tarayıcılar içinde en çok tercih edilendir.

 

3- Çok Yönlü Barkod Okuyucular
Masa üstü barkod okuyucular olarak da bilinirler. Genelde Marketlerde kullanılırlar. Lazer barkod okuyucular gibi barkod üzerine ince ışık yayarak tarama yapar. Birden fazla tarama çizgisine sahiptirler Tek yönlü barkod okuyuculara göre daha esnek çalışırlar

 

4- Kablosuz Barkod Okuyucular
Kablosuz barkod okuyucular genellikle bluetooth ve radyo frekansı ile bilgisayara bağlanırlar. Her nekadar bilgisayara kablosuz bağlansalar da haberleşme mesafeleri kısıtlıdır.

 

 

Exstra Barkod programı ihtiyacı hissetmeden, Stok ve Market Programımızla dilediğiniz barkod okuyucuyla çalışabilirsiniz.

 

 

 

 

 

ـ

 

 

 

 

 

 

 

 

Programlar İle İlgili Genel Makaleler